KAPAT
SEKTÖRLER
SEKTÖRLER
TEKSTİL ENDÜSTRİSİ
Günümüzde moda dünyasının elyaf, renkler, tasarım ve üretim süreçleriyle yön verdiği tekstil endüstrisi, küresel ölçekte meydana getirdiği ekonomik ve çevresel etki bakımından en önemli endüstrilerden biridir.
Pazar büyüklüğünün çarpan etkisiyle birlikte, üretim süreçlerindeki yoğun su/enerji tüketimi ve doğaya salınan kimyasallar, tekstil endüstrisine çevresel anlamda negatif bakılmasına neden olmaktadır.

Modern biyoteknoloji, çevre üzerindeki bu olumsuz etkileri minimize edecek endüstriyel enzimleri, tekstil endüstrisinin kullanımına sunmaktadır. Tekstil enzimleri endüstride nişasta bazlı haşıl sökme işleminde, pamuğun yüzeyindeki selülozik olmayan kirliliğin giderilmesi için biyoyıkama işleminde, selülozik elyafın tüylenme ve tiftiklenmesini önlemek için biyoparlatma işleminde, lifleri ağartma işleminde ve ağartıcı olarak kullanılan hidrojen peroksit gideriminde, geleneksel taşlama yöntemine alternatif olarak kot aşındırma işleminde kullanılmaktadır.

Tekstil endüstrisinde proses ihtiyacına göre kullanılan farklı enzimler ile üretim süreçlerinde daha az su kullanılır ve enerji talebinde (dolayısıyla da fosil yakıt talebinde) düşüş meydana gelir, çevreye zararlı kimyasallar yerini yenilenebilir kaynaklardan elde edilen biyobozunur çevreci ürünlere bırakır, böylece doğaya ve insana saygılı, sürdürülebilir üretim mümkün hale gelir.
UN VE FIRINCILIK
ENDÜSTRİSİ
NİŞASTA İŞLEME
ENDÜSTRİSİ
YEM
ENDÜSTRİSİ
DETERJAN
ENDÜSTRİSİ
TEKSTİL
ENDÜSTRİSİ
DERİ
ENDÜSTRİSİ